همیشه خبر میکند !

toggle menu
مقالات

تجهیزات حفاظت فردی - قسمت پنجم : حفاظت از بدن

تجهیزات حفاظت فردی -  حفاظت از بدن

لباس کار بایستی با توجه به خطراتی که در حین کار برای کارگر پیش می‌آید انتخاب‌شده و به ترتیبی باشد که از بروز خطرات تا حد ممکن جلوگیری نماید. 

حفاظت از بدن

خطرات عمده تهدیدکننده تنه، خطرات شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی هستند. برای جوشکاری و مشاغل مشابه آن که کارگران در معرض پرتاب جرقه و سوختگی قرار دارند، باید لباس کار مقاوم استاندارد، در برابر جرقه و آتش، تهیه و در اختیار آنان قرار گیرد. کارگرانی که در جوار ماشین‌آلات مشغول کار هستند باید لباس کاری بپوشند که هیچ قسمت آن باز و یا پاره نباشد. بستن کراوات، آویزان نمودنزنجیر ساعت و کلید و نظایر آن‌ها روی لباس کار اکیداً ممنوع است.

در محل کاری که احتمال خطر انفجار و یا حریق وجود دارد استفاده از یقه نورگیر (آفتاب‌گردان) و زه و دسته عینک که از انواع سلولوئید ساخته‌شده‌اند و همچنین همراه داشتن سایر مواد قابل اشتعال برای کارگران مربوطه اکیداً ممنوع است.کارگرانی که در محیط آلوده به گرد و غبار قابل اشتعال و انفجار و یا مسموم‌کننده اشتغال دارند نباید لباس‌های جیب‌دار و یا لبه‌دار (دوبل شلوار) استفاده نمایند چون ممکن است گرد و غبار مزبور در چین و لبه لباس باقی بماند. 

بارانی‌ها: برای کارگرانی که در هوای بارانی و محیط‌های بسیار مرطوب یا سرد کار می‌کنند، باید لباس متناسب با نوع کار و محیط تهیه و تحویل آنها گردد. وظیفه آن‌ها محافظت افرادی است که در محوطه روباز فعالیت کرده و در معرض برف و باران قرار دارند و یا حتی درون کارگاه‌ها در مواجهه با افشانه‌های آب و یا رطوبت بالا می‌باشند.

وسایل حفاظت از تمام بدن

 در شرایطی که سرتاسر بدن در معرض یک خطر بالقوه همانند گرمای شدید، پاشش فلزات و مایعات داغ، برخورد ماشین‌آلات و سایر تجهیزات، بریدگی، مواد شیمیایی خطرناک، تماس با مواد عفونی مثل خون، تشعشعات می‌باشد، حفاظت از بدن امری ضروری به نظر می‌رسد. وسایل حفاظت کل بدن، به صورت جلیقه‌های ایمنی، ژاکت‌های ایمنی، پیشبند، لباس‌های بلند جراحی، لباس‌های سرتاسری وجود دارند.

پیش‌بندها

پیش‌بندها لباس‌های حفاظتی هستند که قسمت جلویی بدن را از بالای سینه تا زیر زانوها می‌پوشانند. جنس پیش‌بندها مطابق با خطرات مورد انتظار متفاوت می‌باشد. برای مثال جهت محافظت در برابر اشعه‌های یونیزان ایکس از پیش‌بندهای سربی استفاده می‌شود. در وسایل قطعات دوار و متحرک ماشین‌ها و همچنین در جوار آن‌ها نباید از پیش‌بند استفاده شود.

چنانچه در مقابل و یا در جوار قطعات دوار و متحرک ماشین‌ها استفاده از پیش‌بند ضروری باشد باید پیش‌بند مزبور از دو تیکه تهیه شود به طوری که قسمت پایین‌تنه از قسمت بالاتنه مجزا بوده و به قسمی بسته شود تا در مواردی که به طور اتفاق قسمتی از آن را ماشین در حال کار بگیرد فورا و به سهولت باز شود و بدین ترتیب خطری متوجه کارگر مربوطه ننماید. پیش‌بندهای مخصوص کارگرانی که در مقابل شعله و با آتش‌های بدون حفاظ و یا در مقابل فلزات مذاب کار می‌کنند باید تمام سینه را پوشانیده و از جنسی تهیه شود که در برابر آتش کاملاً مقاومت داشته باشد.

پپیش‌بند مخصوص کارگرانی که با مایعات خورنده مثل اسیدها و مواد قلیایی سوزاننده کار می‌کنند باید از کائوچوی طبیعی یا صنعتی و یا از مواد دیگری تهیه گردد که در مقابل مایعات خورنده مقاومت داشته و تمام سینه را نیز بپوشاند. پیش‌بندهای سربی برای حفاظت در مقابل اشعه ایکس باید جناق و تمام قفسه سینه را پوشانده و 30 تا 40 سانتیمتر پایین‌تر از کمر را نیز محفوظ نگه دارد. قدرت حفاظت پیش‌بندهای سربی باید لااقل معادل ضخامت یک میلی‌متر سرب خالص باشد.

سرهم‌ها

این نوع لباس‌های حفاظتی ناحیه تنه، پاها و بازوان را پوشانده و بعضی دیگر ممکن است مجهز به چکمه یا مقنعه نیز باشند. استفاده از سرهم‌ها در بعضی مواقع نظیر فعالیت در اتاق‌های تمیز(Clean Rooms) نسبت به کت‌ها و روپوش‌ها ارجح‌تر می‌باشد. سرهم‌ها ممکن است یک یا دو تکه باشند.

مشاهده ویدیوهای آموزشی در حوزه ایمنی ( کلیک کنید)

پادکست های جذاب همیشه خبر می کند (کلیک کنید)

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تصویر امنیتی

جشنواره و رویدادهای آتی

پنجمین جشنواره نشان تعالی سلامت ، ایمنی و محیط زیست HSE

تماس
آدرس
  • آدرس دبيرخانه : تهران- خیابان انقلاب- خیابان 16 آذر- نبش کوچه عروجی- پلاک 54
  • تلفن تماس :
  • 66459108 (021)
  • 66174702 (021)
  • 66459058 (021)
  • 66459311 (021)
  • 66459871 (021)

  • فکس: 66459684(021)

  • info@hseawards.org
"موسسه بین المللی ارزیابی نشان تعالی سلامت ایمنی و محیط زیست رادمان HSE" در راستای «توسعه اعتماد عمومی و مشتری محوری» و به منظور رسیدگی سریع به شکایات و مشکلات شما مشتریان و همکاران گرامی و استفاده از گزارشات و نقطه نظرات شما عزیزان در کلیه زمینه ها تلاش دارد تا با استفاده از امکانات ارتباطی موجبات ارائه خدمات مناسب تری را برای شما فراهم نماید.