همیشه خبر میکند !

toggle menu
مقالات

حفاظت از سقوط

حفاظت از سقوط.
کار در ارتفاع نیازمند تجهیزاتی است که فرد را در برابر سقوط محافظت کند. در این مقاله با تجهیزات حفاظت فردی که فرد را در برابر سقوط محافظت می کند آشنا می شویم.

کمربندهای ایمنی:

فردی که از کمربند ایمنی استفاده می‌نماید در صورت سقوط دچار آسیب شدید کمر و شکم خواهد شد بنابراین استفاده از آنها ممنوع شده است.

همایل(یراق‌)‌های ایمنی

یراق‌های ایمنی انواع مختلفی دارند. برای مثال نوعی از آن‌ها علاوه بر داشتن کمربند برای حمایت از ناحیه کمر دارای یراق ویژه برای حمایت از ناحیه سینه و شانه‌ها نیز می‌باشد. نوع دیگری از یراق‌های ایمنی علاوه بر قسمت‌های ذکرشده دارای تسمه‌های اضافی برای حمایت از ناحیه ران‌ها نیز می‌باشند. نوع دیگر یراق‌های ایمنی همانند یک نشیمنگاه طراحی‌شده است به طوری که فرد به حالت نشسته در درون آن قرارگرفته و نیروی ناشی از وزن فرد در قسمت زیادی از بدن توزیع می‌گردد. مطابق استاندارد نیروی مقاومت یراق‌های ایمنی تمام بدن، 35 برابر وزن بدن کاربران تعیین‌شده است.

این تجهیزات به طور موقت یا دائم می‌توانند به نقاط ثابت نظیر نردبان‌ها، برج‌ها، پل‌ها، آنتن‌ها و تکیه‌گاه مناسب وصل شده و از طرف دیگر با اتصال به کمربند یا یراق ایمنی کاربر از سقوط فرد در هنگام بالا رفتن و صعود از ارتفاعات پیشگیری نمایند.

لنیارد

لنیارد یک طناب یا تسمه کوتاه و قابل‌انعطاف است که از طریق آن کمربند یا یراق ایمنی به طناب نجات متصل می‌شود. اتصال لنیارد به کمربند ایمنی از طریق یک حلقه صورت می‌گیرد. تا حد ممکن باید لنیارد را کوتاه انتخاب کنند تا ارتفاع آزاد سقوط کاهش یابد. لنیارد را طوری تنظیم کنید که فاصله آزاد سقوط از 2/1 متر بیشتر نشود.

هنگامی‌که از لنیارد به عنوان حفاظت بعد از سقوط استفاده می‌کنید حتماً از یک ضربه‌گیر نیز استفاده کنید. طبق استاندارد BS قلاب‌های دو طرف لنیارد بایستی به طور خودکار قفل شوند تا از خروج ناگهانی آن‌ها از حلقه اتصال جلوگیری شود.

طناب نجات

طناب نجات یک طناب از جنس فولاد یا ماده مصنوعی می‌باشد که به یک نقطه مستقل وصل شده است. طناب نجات معمولاً به همراه طناب گیر و لنیارد استفاده می‌شود. طناب‌های مهار باید از کنف بسیار مرغوب و یا از جنس مشابه آن ساخته‌شده و استقامت آن‌ها در مقابل نیروی کششی برای پاره شدن کمتر از 1150 کیلوگرم نباشد. طناب نجات به صورت عمودی هم وجود دارد و فرد می‌تواند به صورت عمودی به موازات طناب حرکت کند. طناب گیر، طناب نجات جمع شدنی، گیره ها، سگک های  D شکل از ضمایم و اتصالات این تجهیزات هستند.

مشاهده ویدیوهای آموزشی در حوزه ایمنی ( کلیک کنید)

پادکست های جذاب همیشه خبر می کند (کلیک کنید)

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تصویر امنیتی

جشنواره و رویدادهای آتی

پنجمین جشنواره نشان تعالی سلامت ، ایمنی و محیط زیست HSE

تماس
آدرس
  • آدرس دبيرخانه : تهران- خیابان انقلاب- خیابان 16 آذر- نبش کوچه عروجی- پلاک 54
  • تلفن تماس :
  • 66459108 (021)
  • 66174702 (021)
  • 66459058 (021)
  • 66459311 (021)
  • 66459871 (021)

  • فکس: 66459684(021)

  • info@hseawards.org
"موسسه بین المللی ارزیابی نشان تعالی سلامت ایمنی و محیط زیست رادمان HSE" در راستای «توسعه اعتماد عمومی و مشتری محوری» و به منظور رسیدگی سریع به شکایات و مشکلات شما مشتریان و همکاران گرامی و استفاده از گزارشات و نقطه نظرات شما عزیزان در کلیه زمینه ها تلاش دارد تا با استفاده از امکانات ارتباطی موجبات ارائه خدمات مناسب تری را برای شما فراهم نماید.