همیشه خبر میکند !

toggle menu
مقالات

هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از حوادث

هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از حوادث

ایجاد رویداد ممکن است مواردی از قبیل مسافرت، نگهداری و ثبت اسناد، تحقیقات، جبران اثرات حادثه، خدمات حقوقی و پزشکی، بستری شدن، توان‌بخشی و جلب رضایت عمومی را به دنبال داشته باشد که تمامی این موارد هزینه در بردارد. 
یک راه طبقه‌بندی هزینه‌های ناشی از رویدادها، دسته‌بندی آن‌ها به هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم (پنهان) است. هنریچ اعتقاد داشت که هزینه‌های گزارش‌شده در مورد حوادث فقط شامل هزینه‌های پزشکی و غرامت زمان از دست رفته کارگر نیست. او بر اساس تحقیقات خود در سال 1926، نسبت 1 به 4 را ارائه داد.

هزینه‌های مستقیم

هزینه‌های مستقیم حادثه یا هزینه‌های بیمه‌ای هزینه‌های قابل جبران و اندازه‌گیری هستند. بر اساس استاندارد سازمان OSHA کلیه هزینه‌های درمان و بیمارستان (A) بعلاوه مبالغی که بابت غرامت به شخص مصدوم یا خانواده‌اش پرداخت می‌گردد.

(B)، هزینه‌های مستقیم حادثه را تشکیل می‌دهند (C).   A+B=C   

هزینه غیرمستقیم حادثه

هزینه‌های غیرمستقیم حادثه براحتی قابل اندازه‌گیری و جبران نمی‌باشند و همواره بیشتر از هزینه‌های مستقیم حادثه می‌باشد.

زمان تلف‌شده سرپرست و سایر کارگران در ارتباط با کمک کردن به شخص مصدوم، زمان‌های تلف‌شده سرپرست در ارتباط با تحقیقات در مورد حادثه، هزینه‌های قانونی و دادگاهی مربوط به حادثه، هزینه‌های مربوط به استخدام و آموزش پرسنل جدید، هزینه آموزش پرسنل آسیب‌دیده جهت اشتغال در مشاغل دیگر سازمان، هزینه‌های مربوط به تعمیر، جایگزینی و جمع‌آوری مواد و دستگاه‌های آسیب‌دیده، خدشه در شدن اعتبار سازمان و زیان و ضرر احتمالی به خاطر از دست دادن برخی قراردادهای داخلی یا خارجی، کاهش تولید به خاطر مشکلات و ناراحتی‌های روحی سایر کارگران بابت حادثه‌ای که برای همکارانش رخ داده است، هزینه‌های توقف تولید، نمونه‌ای از هزینه‌های غیرمستقیم حوادث هستند.

هزینه‌های غیر‌بیمه‌ای

هزینه‌های بیمه‌ای به واسطه حق بیمه پرداخت می‌شود ولی هزینه‌های غیربیمه‌ای که در بالا به آن اشاره شد، یقیناً از منابع دیگر باید تأمین شود که هزینه تحمیل شده و سربار برای سازمان خواهد بود.

در برآورد هزینه یک حادثه، تعیین دقیق هزینه خسارات به دلیل مشکل بودن تخمین هزینه‌های غیرمستقیم عملی نیست اما روش‌های متفاوتی نظیر کوه یخ برای محاسبه حدودی آن کاربرد دارد:

روش کوه یخ ( Ice berg theory direct VS indirect costs): این مدل بیان می‌کند که سازمان‌ها به ازای هر دلار هزینه مستقیم حوادث، چهار دلار بابت هزینه‌های غیرمستقیم می‌پردازند.

هزینه زمان تلف‌‌ شده کارگر مصدوم و کارگرانی که به منظور کمک و یا بدلیل استرس و مذاکرات پس از حادثه، کار را متوقف می‌کنند، هزینه اتلاف وقت مدیران میانی و ارشد سازمان، هزینه وقت تلف‌شده کادر ارائه‌کننده کمک‌های اولیه و بیمارستانی، هزینه‌های مربوط به کاهش اثربخشی و کارایی و هزینه مربوط به صدمه دیدن ماشین‌آلات و مواد توسط بیمه پرداخت نمی‌شود.

روش گیرمالدی و سیموند: هزینه‌های مستقیم را به راحتی می‌توان تعیین کرد اما هزینه‌های غیرمستقیم به قرار زیر محاسبه می‌شود:

 • هزینه کلی حوادث ( AC) = هزینه‌های مستقیم (IC) + هزینه‌های غیرمستقیم ( UC)
 • هزینه‌های مستقیم به شکل زیر تعریف می‌شود:
 • پس پرداخت توسط بیمه – حق بیمه پرداختی = IC

گیرمالدی و سیموند برای تخمین هزینه‌های غیرمستقیم حادثه فرمول زیر را پیشنهاد کردند:

هزینه‌های غیرمستقیم (UC) = A × (تعداد حوادثی که منجر به‌روز کاری از دست رفته می‌شود) + B × (تعداد حوادثی که منجر به مراجعه به پزشک می‌شود) + C × (تعداد حوادثی که نیاز به کمک‌های اولیه پیدا می‌کند) + D × (تعداد حوادثی که منجر به جراحت نمی‌شود)

در این فرمول، A,B,C,D ضرایب مربوط به هزینه‌های متوسط هر مورد می‌باشد.  

نسبت‌های رویداد – آسیب

فلتچر (Fletcher) نسبت 175:19:1 را برای حوادث ارائه داد که شامل حوادث بدون آسیب، با آسیب اندک و حوادث با آسیب جدی است. نکته کلیدی این است که آسیب‌های جدی غالباً کمتر از آسیب‌های جزئی رخ می‌دهند و آسیب‌های جزئی معمولاً کمتر از رویدادهای بدون آسیب می‌باشند اما اطلاعات درباره آن حوادثی که منجر به آسیب نمی‌شود می‌تواند در برنامه‌ریزی اقدامات پیشگیرانه مفید باشد.

هنریچ مفهوم مهم دیگری را نیز مطرح می‌نماید، او بیان می‌کند که برای انجام اقدامات پیشگیرانه ابتدا باید بر روی حوادث و علت‌های آن (اعمال و شرایط ناایمن) تمرکز کرد و به اثرات حوادث نظیر آسیب‌ها و صدمات فوری آن‌ها کمتر توجه نمود. برای اثبات این نظریه نسبت300:29:1 را به دست آورد. برای بسیاری از گروه‌ها از 330 حادثه با ویژگی‌های یکسان، 300 حادثه به آسیب منتهی نمی‌شود، 29 حادثه منجر به آسیب خفیف شده و تنها نتیجه یکی از آن‌ها آسیب‌دیدگی شدید بوده که باعث از دست رفتن زمان کاری می‌شود. بیرد و جرمن (Bird and German) به یک نسبت 600:30:1 دست یافتند که این نسبت به ترتیب شامل حوادث دارای خسارت مالی، حوادث دارای آسیب جزئی و آسیب‌هایی که منجر به از کارافتادگی می‌شوند را نشان می‌دهند.

مشاهده ویدیوهای آموزشی در حوزه ایمنی ( کلیک کنید)

پادکست های جذاب همیشه خبر می کند (کلیک کنید)

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تصویر امنیتی

جشنواره و رویدادهای آتی

پنجمین جشنواره نشان تعالی سلامت ، ایمنی و محیط زیست HSE

تماس
آدرس
 • آدرس دبيرخانه : تهران- خیابان انقلاب- خیابان 16 آذر- نبش کوچه عروجی- پلاک 54
 • تلفن تماس :
 • 66459108 (021)
 • 66174702 (021)
 • 66459058 (021)
 • 66459311 (021)
 • 66459871 (021)

 • فکس: 66459684(021)

 • info@hseawards.org
"موسسه بین المللی ارزیابی نشان تعالی سلامت ایمنی و محیط زیست رادمان HSE" در راستای «توسعه اعتماد عمومی و مشتری محوری» و به منظور رسیدگی سریع به شکایات و مشکلات شما مشتریان و همکاران گرامی و استفاده از گزارشات و نقطه نظرات شما عزیزان در کلیه زمینه ها تلاش دارد تا با استفاده از امکانات ارتباطی موجبات ارائه خدمات مناسب تری را برای شما فراهم نماید.