HSE برای تمام لحظات زندگی

toggle menu
مقالات

سیلیس و راه های مقابله با آن در کارگاه

سیلیس

سیلیس یک ماده معدنی رایج است که در بسیاری از مصالح در کارگاه های ساختمانی مانند خاک، سنگ ،ماسه ، بتن و آجر یافت می شود.کارگرانی که در گرد و غبار حاوی سیلیس تنفس می کنند ممکن است در معرض بیماری های تنفسی قرار بگیرند.در برخی کارها، قرار گرفتن در معرض سیلیس به دلیل کم بودن گرد و غبار بسیار کم است، بنابراین نیازی به کنترل گرد و غبار سیلیس نیست. قرار گرفتن در معرض سیلیس با حجم بالا در حین انجام فعالیت های ساختمانی رخ می دهد که گرد و غبار ایجاد می کنند .

بیایید نگاهی به برخی از مراحل محافظت از کارگران در برابر خطرات مرتبط با قرار گرفتن در معرض گرد و غبار سیلیس بیندازیم:

ابتدا کارهایی که در آن ها احتمال قرارگرفتن در معرض سیلیس وجود دارد را شناسایی کنید. یک فرد را تعیین کنید تا برنامه کنترل را اجرا کند. این فرد باید آموزش ببیند تا از خطرات سیلیس و نحوه حذف خطرات آن آگاه باشد. سپس دسترسی به محیط های کاری ای که ممکن است حجم بالایی از سیلیس وجود داشته باشد را نیز محدود کنید .

قبل از شروع هر پروژه ، کلیه ابزارآلات و تجهیزات باید مطابق با دستورالعمل های سازنده مورد بازرسی ، بهره برداری و تعمیر و نگهداری قرار گیرند. حتما شلنگ و نازل پمپ ها ، میزان جریان آب، سرعت جریان هوای مناسب ، ظرفیت تجهیزات وکیوم ، چرخش صحیح پره ها از بابت جهت و سرعت ، شکل و تغییر تیغه های اره و جریان مداوم آب را بررسی کنید

به طور کلی 2 روش اصلی برای کنترل گرد و غبار سیلیس وجود دارد:

روش های تر(مرطوب( و سیستم های مکشی جمع آوری گرد و غبار. در روش تر (مرطوب) از آب برای جلوگیری از ورود گرد و غبار سیلیس به هوا استفاده می کنند. به طور معمول بهترین انتخاب برای کنترل گرد و غبار سیلیس ناشی از کار با اره ، مته و سایر تجهیزات، سیستم های آبی یکپارچه و به طور مداوم هستند . این سیستم ها تیغه را در سطح برش آبپاشی میکنند تا مقدار گرد و غبار سیلیس کاهش یابد و آب به کنترل گر میزان سیلیس در منبع تبدیل می شود.

تنها از سیستم های انتقال آبی استفاده کنید که به طور خاص برای نوع ابزار مورد استفاده طراحی شده است. بنابراین آب به طور موثر استفاده می شود و باعث اختلال در اجزای ابزارآلات یا تجهیزات ایمنی نمی شود . به یاد داشته باشید همیشه از دستورالعمل های تولید کننده پیروی کنید.

دوغاب تولید شده باید جمع آوری و تمیز شود تا از در معرض قرار گرفتن در برابر گرد و غبار مجدد هنگام خشک شدن دوغابه جلوگیری شود. وقتی نمی توان از روش های تر (مرطوب) استفاده کرد ، سیستم مکشی جمع آوری گرد و غبار گزینه مناسبی می باشد . این سیستم ها برای جذب موثر گرد و غبار طراحی شده اند. سیستم مکش شامل لوله مکش، دستگاه جمع آوری گرد و غبار و فیلتر هوای ذرات با بازده بالا در خروجی هوا هستند.

هنگام استفاده از تجهیزات سنگین برای مشاغلی مانند حفاری ، کابین های محصور می توانند خطر در معرض سیلیس قرار گرفتن اپراتورها و راننده ها را کاهش دهند. در هنگام انجام فعالیت هایی که گرد و غبار سیلیس تولید می شود ، اپراتورهای دستگاه ها باید داخل خودرو باقی بمانند.

برای اثربخشی بهتر ، کابین اپراتور باید عایق و از تهویه مناسبی برخوردار باشد. کابین باید دارای سیستم تهویه فشار مثبت باشد تا اپراتور را در مقابل گردوغبار ایزوله کند. همچنین  دارای سیستم سرمایش و گرمایش باشد تا اپراتورها را به بسته نگه داشتن پنجره ها و درها ترغیب کند.

در برخی از پروژه ها ، قرار گرفتن در معرض سیلیس از طریق روش های مرطوب یا خشک به اندازه کافی کنترل نمی شود و نیاز است از لوازم حفاظت تنفسی استفاده شود. در این مواقع باید از ماسک مورد تایید نایوش استفاده شود که بینی و دهان را پوشش می دهد . این ماسک ها عموما به عنوان ماسک گرد و غبار دستگاه تنفسی شناخته می شود . ماسک تنفسی n95 باید فاکتور حفاظتی APF حداقل 10 داشته باشد.

پس از اتمام کار لازم است اقدامات احتیاطی برای انجام امور هوس کیپینگ مانند جارو کردن خشک برای به حداقل رساندن گرد و غبار سیلیس انجام شود.کارگر باید از یکی از روش های پاکسازی و کنترل گرد و غبار سیلیس مانند سیستم مکشی فیلتردار و یا استفاده از پودر جاذب استفاده کند. سیلیس فقط گرد و غبار نیست ومی تواند خطرات قابل توجهی برای سلامتی به همراه داشته باشد. با اقدامات احتیاطی مناسب می توان تا حد زیادی خظرات سیلیس را کاهش داد و از بین برد و محیط کاری ایمن تری ایجاد کرد

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تصویر امنیتی

جشنواره و رویدادهای آتی

پنجمین جشنواره نشان تعالی سلامت ، ایمنی و محیط زیست HSE

تماس
آدرس
  • آدرس دبيرخانه : تهران- خیابان انقلاب- خیابان 16 آذر- نبش کوچه عروجی- پلاک 54
  • تلفن تماس :
  • 66459108 (021)
  • 66174702 (021)
  • 66459058 (021)
  • 66459311 (021)
  • 66459871 (021)

  • فکس: 66459684(021)

  • info@hseawards.org
"موسسه بین المللی ارزیابی نشان تعالی سلامت ایمنی و محیط زیست رادمان HSE" در راستای «توسعه اعتماد عمومی و مشتری محوری» و به منظور رسیدگی سریع به شکایات و مشکلات شما مشتریان و همکاران گرامی و استفاده از گزارشات و نقطه نظرات شما عزیزان در کلیه زمینه ها تلاش دارد تا با استفاده از امکانات ارتباطی موجبات ارائه خدمات مناسب تری را برای شما فراهم نماید.