HSE برای تمام لحظات زندگی

toggle menu
مقالات

اهمیت نظم کارگاهی و خانه داری صنعتی در ایمنی

خانه داری صنعتی

خانه داری صنعتی و ایمنی دو عنصر وابسته به هم هستند. نظم کارگاهی و خانه داری صنعتی خوب فقط به معنای تمیز نگه داشتن محل کار نیست ، بلکه اساس جلوگیری از حادثه و آتش سوزی است. اینکه خطرات را از بین ببرید مهم است زیرا مجبور نیستید  در محیطی که هازارد وجود دارد کار کنید.

بی نظمی در محیط کار می تواند باعث حوادثی مثل افتادن اجسام روی زمین ، پله ها و سکوها ،  برخورد با کف هایی که به درستی نگهداری نشده اند ، لیز خوردن بر روی سطوح مرطوب یا کثیف و چرب ، برخورد به اشیای بیرون زده از قفسه ها و اجسامی که در جای درست قرار نگرفته اند شود . همچنین بریدن ، سوراخ شدن یا پاره شدن پوست دستها یا سایر قسمت های بدن توسط میخ ها ، سیم یا فولاد های بیرون زده به علت بی نظمی در محیط کار می تواند رخ دهد.

 برای ایمن ماندن محل کار ، خانه داری صنعتی باید به طور منظم در طول شیفت انجام شود .  قبل از شروع کار برای دفع مواد زائد به طور مناسب برنامه ریزی کنید. 

از اینکه که مناطق کار به اندازه کافی روشن ، شفاف و بدون زباله هستند مطمئن شوید. ظروف زباله و مخازن را در مکان های مناسب قرار دهید. نگذارید سطل آشغال روی هم جمع شود. بنابراین مواردی مانند جعبه ها ، ضایعات چوب و سایر آوارها را بردارید و آنها را به طور صحیح در سطل زباله یا محفظه های مخصوص دور بیندازید تا از بروز آتش سوزی و خطرات ناشی از آن جلوگیری کنید.

همچنین تمام راهروها و راه پله ها را در سرتاسر محل کار خالی از اشیا مانند ابزار ، شیلنگ ، آکورد برق و وسایل نگه دارید. با این کار از سقوط و زمین خوردن افراد جلوگیری خواهید کرد. همیشه مراقب بیرون زدگی میخ ها از الوار باشید. مطمئن شوید که میخ ها را با الوار بریده یا چکش بزنید تا در معرض آسیب های سوراخ شدن یا پارگی قرار  نگیرید.

نشتی ها باید در اسرع وقت پاک شود به خصوص اگر احتمال اینکه کسی سر بخورد وجود داشته باشد یا مایع نشتی خطرناک باشد. ابزار و مواد را در جایی که به راحتی قابل دسترس هستند نگهداری کنید. و در نهایت فقط در نقاط تعیین شده در محل کار ، خوردن و آشامیدن انجام دهید.

آتش سوزی خطر دیگری است که می توان با اقدامات خوب در زمینه نظم و انضباط و خانه داری صنعتی از بروز آن جلوگیری کرد. آتش سوزی های فاجعه بار می تواند در سایت های ساخت و ساز ایجاد شود زیرا کارکنان اغلب با مواد قابل اشتعال  و محترقه زیادی کار می کنند .کارهایی مثل انجام کارهای گرم مانند جوشکاری و استفاده از دستگاه گرمایش موقتی.

آتش سوزی می تواند منجر به آسیب جدی به اموال ، جراحات و حتی مرگ شود.  حتماً از برنامه حفاظت در برابر آتش سوزی شرکت خود مطلع باشید. این برنامه شامل محل خاموش کننده ها ، مراحل هشدار به دیگران و اطلاع رسانی به آتش نشانی است.  اطمینان حاصل کنید که مسیرهای تخلیه ، خروجی ها ، کپسول های آتش نشانی ، ایستگاه های کمک های اولیه و تابلوهای برق به راحتی در دسترس هستند.

اینکه از منابع احتمالی سوخت و اشتعال در محل کار آگاهی داشته باشید مهم است ، اقدامات ایمنی ایجاد شده را دنبال کنید تا در طول کار از شما و دیگران محافظت شود. مواد قابل اشتعال یا مواد منفجره باید به درستی نگهداری شوند. محفظه نگهدارنده مواد قابل اشتعال باید با درپوش مشخص شده و از مواد دیگر جدا شوند. مواد قابل اشتعال را از منابع گرما مانند مشعل های دمنده یا بخاری ها دور نگه دارید.

مواد قابل اشتعال یا مواد منفجره را در راه پله ها یا خروجی ها ذخیره نکنید و هرگز گاز پروپان مایع را  داخل ساختمان ها نگهداری نکنید. بنزین و سایر مایعات قابل اشتعال باید در محفظه های ایمن در خارج یا در یک مرکز ذخیره سازی مجاز نگهداری شوند.

در نزدیکی مواد قابل اشتعال یا هر محلی که این مواد نگهداری میشود سیگار نکشید. سیگار کشیدن به طور معمول در تمام سایت های ساخت و ساز ممنوع است. علاوه بر این از اسپری رنگ و استفاده از حلال یا سایر مواد قابل اشتعال در اتاق هایی که تهویه مناسب ندارند ، خودداری کنید.

تجمع بخارات می تواند باعث آتش سوزی یا انفجار در حضور منابع احتراق شود. هنگام استفاده از بخاری های موقت ، راهنمای تولید کننده را دنبال کنید. اطمینان حاصل کنید که بخاری ها روی یک سطح پایدار و یکنواخت در یک فضای با تهویه مناسب قرار دارند. بخاری ها را از دیوارها و سایر مواد قابل اشتعال مانند کاغذ ، چوب یا سایر ضایعات دور نگه دارید.

قبل از شروع کار گرم مانند جوشکاری ، برش ، لحیم کاری ، سنگ زنی ، محافظت از خطرات ناشی از آتش سوزی مانند اقدامات محدود کردن گرما و جرقه ها را انجام دهید. پس از اتمام کار گرم حداقل 30 دقیقه یک آتش نشان در محل کار نگه دارید تا مطمئن شوید که دیگر خطر آتش سوزی وجود ندارد.

کپسول های آتش نشانی باید به راحتی دیده شوند و در دسترس باشند. کپسول های آتش نشانی معمولاً چند منظوره یا ABC هستند. آنها می توانند اکثر آتش سوزی ها را خاموش کنند.

ABC مخفف این موارد است : کلاس a: مواد قابل احتراق مانند کاغذ چوب و مقوا. کلاس B: مایعات قابل اشتعال و قابل احتراق مانند بنزین ، رقیق کننده رنگ ، نفت سفید است. کلاس c: آتش سوزی الکتریکی. به خاطر داشته باشید تنها در صورتی که آموزش دیده اید به جنگ با آتش بروید!

یک روش آسان برای یادآوری نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی ، روش pass است که هر مرحله ای را که باید برای استفاده از خاموش کننده اجرا کنید را  بیان می کند.

p: ضامن را بکشید. A: بیس آتش را نشانه گیری کنید. S: دستگیره را فشار دهید ، هنگام نزدیک شدن به آتش شروع به شلیک کردن کپسول کنید اما همیشه یک فاصله امن را در نظر بگیرید. آخرین S؛ به معنای حرکت عقب و جلو است ، در حالی که شما در حال خاموش کردن آتش هستید ، با حرکت رفت و برگشت به عقب و جلو حرکت کنید و همچنان بیس آتش را هدف قرار دهید.  این کار تضمین می کند که منطقه ای که در آتش است را به اندازه کافی تحت نظر دارید.

در نهایت حتی ممکن است تمام این اقدامات احتیاطی را انجام دهید اما باز هم آتش سوزی ممکن است اتفاق بیفتد. در صورت هشدار آتش سوزی، اطمینان حاصل کنید که همه کارگران بلافاصله از کارگاه خارج می شوند ، با شماره آتش نشانی تماس بگیرید. همه ما مسئول ایمنی محل کارمان هستیم.

نظم و انضباط در محیط کار و جلوگیری از آتش سوزی تصور خوبی از محل کار شما و تعهد به کار با کیفیت و ایمنی به مشتریان و بازدید کنندگان می دهد.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تصویر امنیتی

جشنواره و رویدادهای آتی

پنجمین جشنواره نشان تعالی سلامت ، ایمنی و محیط زیست HSE

تماس
آدرس
  • آدرس دبيرخانه : تهران- خیابان انقلاب- خیابان 16 آذر- نبش کوچه عروجی- پلاک 54
  • تلفن تماس :
  • 66459108 (021)
  • 66174702 (021)
  • 66459058 (021)
  • 66459311 (021)
  • 66459871 (021)

  • فکس: 66459684(021)

  • info@hseawards.org
"موسسه بین المللی ارزیابی نشان تعالی سلامت ایمنی و محیط زیست رادمان HSE" در راستای «توسعه اعتماد عمومی و مشتری محوری» و به منظور رسیدگی سریع به شکایات و مشکلات شما مشتریان و همکاران گرامی و استفاده از گزارشات و نقطه نظرات شما عزیزان در کلیه زمینه ها تلاش دارد تا با استفاده از امکانات ارتباطی موجبات ارائه خدمات مناسب تری را برای شما فراهم نماید.