همیشه خبر میکند !

toggle menu
مقالات

تجهیزات حفاظت فردی - قسمت سوم : حفاظت از سیستم تنفسی

تجهیزات حفاظت فردی - حفاظت از سیستم تنفسی

در مواردی که جلوگیری از انتشار گرد و غبار، گازها و بخارهای شیمیایی زیان‌آور و یا تهویه محیط آلوده به موارد ذکر شده، از لحاظ فنی ممکن نباشد، باید رسپیراتور استاندارد، مناسب با نوع کار، شرایط محیط و خطرهای مربوط، تهیه و در اختیار کارگران قرار داده شود. رسپیراتورها مجموعه تجهیزاتی هستند که برای حفاظت از سیستم تنفسی فرد در محیط‌های حاوی گرد غبار یا گاز و بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حفاظت از سیستم تنفسی

ماسک ها :

ماسک‌ها وسایل محافظ دستگاه تنفسی به صورت پوششی بر روی بینی و دهان هستند که برای ایجاد فضایی محفوظ، با حداقل درز بر روی صورت، در محیط آلوده به کار می‌روند. در واقع استفاده از ماسک برای ممانعت از ورود مواد مضر شیمیایی به دستگاه تنفسی انسان است و بر حسب نوع محافظت می‌توانند در برابر گردو غبار و یا بخارات و گازها و یا هردو مقاوم باشند.

ماسک‌های نیم صورت

 از نوع ربع ماسک و نیم ماسک تنها در رسیپراتورهای تصفیه‌کننده هوا کاربرد دارند درحالی‌که ماسک‌های تمام صورت ممکن است علاوه بر رسپیراتورهای تصفیه‌کننده در رسپیراتورهای از نوع تأمین‌کننده هوا نیز به کار گرفته شوند.

تجهیزات حفاظت فردی - ماسک نیم صورت

ماسک‌های تمام صورت

این ماسک‌ها تمام صورت را پوشش داده و بیشتر در تجهیزات هوارسان و یا برای محیط‌های بسیار آلوده استفاده می‌شوند. اغلب توسط فرد، حمل شده و در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در انتخاب وسایل حفاظتی سیستم تنفسی باید به نکاتی از قبیل خواص شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی مواد، نوع کار، محل کار و فضای محدود محل کار، سهولت نگاه‌ داشتن وسایل مربوطه و هزینه تعمیرات اتفاقی آن‌ها مورد توجه قرار گیرد.

تجهیزات حفاظت فردی - ماسک تمام صورت

رسپیراتورها

رسپیراتور می‌تواند از طریق فیلتراسیون هوای آلوده محیط کار (رسپیراتور تصفیه‌کننده) یا استفاده از یک منبع جداگانه هوا (رسپیراتور تأمین‌کننده هوا) هوای تمیز را در اختیار سیستم تنفسی فرد قرار دهد.برای حفاظت در مقابل بخارهای خورنده و حلال، گازهای مضر و هوای کم اکسیژن استفاده از دستگاه‌های تنفسی فیلتردار که عمل آن‌ها مکانیکی است به کلی ممنوع است. استفاده از دستگاه‌های تنفسی با مواد شیمیایی مجهز به قاب یا محفظه فیلتردار در محوطه‌های کوچک یا در اماکنی که تهویه آن‌ها ناقص انجام می‌شود یا در فضایی که میزان اکسیژن آن کم است ممنوع می‌باشد.

رسپیراتورهای تصفیه‌کننده هوا

این‌گونه وسایل با استفاده از یک فیلتر یا کارتریج تمیزکننده، هوا را قبل از اینکه وارد سیستم تنفس بشود تصفیه می‌کند. فیلترها و کارتریج‌ها برای کنترل بعضی از آلاینده‌ها مثل دی‌اکسید نیتروژن، اکسید نیتروژن و تری اکسید نیتروژن مؤثر نمی‌باشند. در این‌گونه موارد می‌بایستی از رسپیراتورهای تأمین‌کننده هوا استفاده نمود.

تجهیزات حفاظت فردی - رسپیراتور تامین کننده هوا

فیلترها و کارتریج‌ها

 کارتریج‌ها حفاظت را در برابر گازها و بخارات فراهم می‌آورند. بعضی از کارتریج‌ها حاوی مواد جاذبی مثل کربن فعال می‌باشند که قبل از ورود هوا به سیستم تنفسی، آلاینده‌ها را جذب می‌کنند. رسیپراتورهایی که دارای کارتریج شیمیایی می‌باشند می‌توانند برای ایجاد حفاظت بیشتر، به همراه فیلترها مورد استفاده قرار گیرند.

رسپیراتورهای تأمین‌کننده هوا

این نوع از رسپیراتورها برای کار در مخازن و فضاهای بسته که غلظت اکسیژن بسیار کم است یا غلظت آلاینده‌ها به حدی بالاست که امکان تصفیه آن‌ها با استفاده از رسپیراتورهای تصفیه‌کننده هوا وجود ندارد استفاده می‌شوند. در صورتی که فیلترها و کارتریج‌ها نتوانند آلاینده را به طور مؤثر کاهش دهند بایستی از وسایل تأمین‌کننده هوا استفاده کرد.

رسپیراتورهای با خطوط لوله هواAir line respirators  :

رسپیراتورهایی که هوای تمیز را به همراه دارند و فرد می‌تواند با آن حرکت کند رسپیراتورهای دو منظوره که هم با خطوط لوله هوا و هم به طور مستقل از هوای بیرون کار می‌کند و رسپیراتورهای مخصوص فرارScape respirators  از انواع تامین کننده‌های هوا هستند.

رسپیراتورهای فشار مثبت: 

رسپیراتور با جریان دائمی و رسپیراتورهای فشار منفی از این گروه هستند.

برای مشاهده ویدیوهای آموزشی در حوزه HSE کلیک کنید

مشاهده صفحه مقالات

با هم گوش کنیم : پادکست های همیشه خبر می کند

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تصویر امنیتی

جشنواره و رویدادهای آتی

پنجمین جشنواره نشان تعالی سلامت ، ایمنی و محیط زیست HSE

تماس
آدرس
  • آدرس دبيرخانه : تهران- خیابان انقلاب- خیابان 16 آذر- نبش کوچه عروجی- پلاک 54
  • تلفن تماس :
  • 66459108 (021)
  • 66174702 (021)
  • 66459058 (021)
  • 66459311 (021)
  • 66459871 (021)

  • فکس: 66459684(021)

  • info@hseawards.org
"موسسه بین المللی ارزیابی نشان تعالی سلامت ایمنی و محیط زیست رادمان HSE" در راستای «توسعه اعتماد عمومی و مشتری محوری» و به منظور رسیدگی سریع به شکایات و مشکلات شما مشتریان و همکاران گرامی و استفاده از گزارشات و نقطه نظرات شما عزیزان در کلیه زمینه ها تلاش دارد تا با استفاده از امکانات ارتباطی موجبات ارائه خدمات مناسب تری را برای شما فراهم نماید.